След като водата премине пълна филтрация, тя е готова за консумация, но ако не се консумира веднага, трябва да има нещо което да я предпазва от повторна инфекция. Има фирми на пазара, които неглижират този момент, но съвестните и запознати с проблема предлагат един от следните варианти:
- Инжектиране на обогатен кислород - О3 (озон) в контейнера за съхранение. Този вариант е добър, но крие известни рискове. Ако озона е в ниски количества, той не върши необходимата работа. Ако пък е в повече, ще му е необходимо време, за да се разгради, в противен случай ще предизвика стомашно-чревни проблеми.
- Проточната UV лампа е един също противоречив метод, тъй като лампата действа на микроорганизмите само докато те преминават покрай нея и не действа по никакъв начин на водата в контейнера за съхранение.
- UV лампата, поставена в контейнера за съхранение е най-адекватното решение, тъй като тя предпазва филтрираната вода до момента, в който решим да я консумираме. Разбира се, ако UV лампата е с нажежаема жичка, а не LED, то тя трябва да бъде подменяна на максимум една година, за да бъде ефективна, като последното важи и за проточните лампи.